Staff

Leadership Team

Executive Board

Llyn Codling – Chief Executive Officer
Keith Watson – Deputy Chief Executive Officer
Rachel Coney – Chief Operations Officer

Principal

Rita Baker

Vice Principals

Jane Scanlan – Vice Principal (Inclusion)
Ingrid Dowse – Vice Principal (Assessment & Curriculum)

Assistant Vice Principals

Sarah Mack – Assistant Vice Principal 
Mandy Scott – Assistant Vice Principal

Business Manager

Nicola Newnham

SENCO

Jedd Hayward – Special Educational Needs Coordinator

Teaching Staff

Year R Teachers

Rasa Kavaliauskiene – Bumblebees (Year R Phase Leader)
Rachel Rogers – Ladybirds
Penelope Burnett – Butterflies

Teaching Assistants

Sarah Adams
Pam Kelly
Sam Laight

Year 1 Teachers

Helen Short – Tigers
George Marshall – Elephants
Jessica Whitehouse – Penguins
Helen Rayner – Penguins

Year 2 Teachers

Ann Temple-Fielder – Hedgehogs (Yr 1 & 2 Phase Leader)
Paul Betteridge – Robins
Rebecca Kealy – Squirrels

Year 1 & 2 Teaching Assistants

Julie Bovell
Jackie Kitcher
Julie Witts

Year 3 Teachers

Nicki Parker – Turtles  (Yr 3 & 4 Phase Leader)
Jenny Stretton – Orcas
Louise Ship – Dolphins
Mandy Scott – Dolphins

Year 4 Teachers

Karen Diederich – Koalas
Andrew McCall – Kookaburras

Year 3 & 4 Teaching Assistants

Sian Rumble
Pauline Snook

Year 5 Teachers

Mel Butt – Leopards
Steve Dowse – Jaguars
Emma Pinney – Pumas

Year 6 Teachers

Laura Phillips – Unicorns  (Yr 5 & 6 Phase Leader)
Marie O’Driscoll – Griffins
Craig Wilson – Dragons

Year 5 & 6 Teaching Assistants

Sue Floyd
Kerry Whitmarsh
Lind Hallett

HI Resource Base

Heidi Musgrave – Teacher of the Deaf

HI Unit Teaching Assistants

Tanya Masters
Julie Oliver
Laura Taylor

PPA/Cover/Inclusion

Brenda Austin – Teacher
Rhi Beal – Teacher
Peter Hamilton – Teacher
Ruth Martin – Teacher
Kelly Wynne – Teacher
Jill Harvey – ELSA
Corina Hunt – ELSA
Nicki Lewis – ELSA
Leah Mullen – ELSA

Kathy Iason – Behaviour
Lucy Wareham – Behaviour

1:1 Teaching Assistants

Samantha Adams
Jane Foley
Jo James
Jo Toye
Gin Khela
Edyta Kwiatkowska-Sczepanska
Lesley Long
Sam Macleod
Sonja Pilkington
Louise Sales
Kim Slade
Kirsty Williams

Speech & Language TA

Sue Boyd

Family Support Advisor

Jayne Worth

Office & Site Staff

Office Team

Sandra Verall – Administrative Assistant
Donna Waugh – Administrative Assistant
Sandra Wren – Clerical Assistant
Susan Farmer – Welfare Assistant

Liza Staples – Display/Reprographic Assistant

Site Team

John Morey – Site Manager
Oliver Bree – Assistant Caretaker
Amy House – Cleaner
Adam Wells – Cleaner

Lunchtime Supervisors

Sylvia Willard – Senior Lunchtime Supervisor
Marie Bailey
Louise Callender
Annette Charrett
Chantelle Grice
Kathi Iason
Shopna Khan
Gin Khela
Jackie Kitcher
Jenny McCarthy
Lisa Newell
Tanya Masters
Hayley Pearman
Sonja Pilkington
Sian Rumble
Kim Slade
Pauline Snook
Kerry Whitmarsh